Forskningsår i immunitet og infektionsrisiko på Infektionssygdomme, AUH
Formål med projektet
Vil du være med til at skabe ny viden om, hvorfor nogle patienter udvikler alvorlige infektioner, og hvordan vi kan forhindre det, når deres immunforsvar er svækket?
Vi søger medicinstuderende på kandidatuddannelsen til et forskningsår med fokus på immunitet og disposition for svære systemiske infektioner hos patienter med sekundære immundefekter.
Moderne immunmodulerende behandlinger som biologiske lægemidler og monoklonale antistoffer har revolutioneret behandlingen af blandt andet cancer og autoimmune sygdomme. Men samtidig ved vi stadig for lidt om, hvordan disse behandlinger påvirker kroppens evne til at bekæmpe infektioner.
I dette projekt undersøger vi, hvordan patienter med nedsat immunforsvar reagerer på infektioner, og hvad der gør nogle patienter særligt sårbare. Målet er at bidrage til mere målrettet forebyggelse og bedre behandling af alvorlige og langvarige infektioner.
Projektet foregår på forskningsafdelingen under Afd. for Infektionssygdomme, hvor vi allerede er godt i gang med inklusion af patienter. Nu søger vi engagerede studerende, der har lyst til at tage aktiv del i at drive projektet videre.
Hvem søger vi?
Vi leder efter dig, der er medicinstuderende på kandidatdelen og som:
- er nysgerrig på forskning og motiveret for at lære
- er engageret, positiv og klar på nye udfordringer
- har interesse for eller mod på laboratoriearbejde
- kan arbejde selvstændigt og samtidig trives i et stærkt fagligt fællesskab
- er tryg ved patientkontakt og har lyst til at arbejde på tværs af afdelinger på AUH
Hvad kan du forvente
Som forskningsårsstuderende får du en aktiv og central rolle i projektet. Du kommer til at arbejde tæt på både patienter og laboratorieforskning og får hands-on erfaring med hele forskningsprocessen.
Dine opgaver vil blandt andet omfatte inklusion af patienter, håndtering af blodprøver og laboratorieanalyser samt dataanalyse og formidling af resultater.
Du vil få tæt supervision og grundig oplæring undervejs, så du bliver godt rustet til både laboratoriearbejde og forskningsmetodik. Tidligere erfaring er ikke nødvendig – det vigtigste er din motivation og interesse.
Forskningsåret planlægges med start 1. september 2026 eller 1. februar 2027.
Ansøgning
Send en kort motiveret ansøgning samt CV (maks. 1 side) til Professor Ole Schmeltz Søgaard olesoega@rm.dk
Du er også meget velkommen til at skrive, hvis du har spørgsmål til projektet.
